CZK EUR

Několik úvah o čichu

NĚKOLIK ÚVAH O ČICHU

Vůně jakéhokoli typu, ať už se jedná o značkovou kolínskou vodu nebo pouhé toaletní mýdlo, pochází z esencí, jak přírodních (esenciální oleje), tak umělých (compounds), které byly použity při jejich výrobě.

 Pravděpodobně je důležité se již od dětství naučit rozpoznávat příjemné vůně a nepříjemné zápachy a umět je přiřadit odkud pocházejí, aby se předešlo takzvané „čichové negramotnosti“, což je jakási „všudypřítomná pandemie“ typická pro moderní dobu. Poslední generace, které vyrostly především ve městech, daleko od rostlin a zvířat, v domácnostech, ve kterých každodenní požadavky na hygienu hraničí téměř se sterilitou, jakož i přílišnou čichovou homologací, jsou „obětí“ tohoto světa charakterizovaného masovou spotřebou.  Zdá se, že současný trend povede k zániku zvyku něco si očichat, k něčemu si přičichnout nebo přivonět, což není nutně jen "psí" výsada, ale základní prvek lidské interakce se vším, co je hmotné (ať už je to živočišné, rostlinné nebo nerostné povahy).


Stručně řečeno, mít „vytříbený čich“, stejně jako ostatní smysly lidského poznání, obohacuje představivost a přispívá k tomu, že získáme mnoho dalších způsobů a důvodů k hodnocení, oceňování, opovrhování, vychutnávání a vybavování si z paměti světa kolem nás.
Co víc, můžeme si všimnout, že neustálé procvičování našeho (často) atrofického čichu nás znovu spojuje s naším evolučním původem a to je zřejmě nezvratným důkazem toho, že tento smysl, který je stále více "zmanipulovaný a znecitlivěný" moderní dobou patří mezi nejvýznamnější smysly lidského poznávání.

 Poznat esence, mít schopnost přiřadit nějaké vůni její název nebo ji popsat neznamená pouze zvýšit váš základní intelektuální profil, ale také mít hlubší znalosti o tom jak a kde vznikají vjemy a pocity, které jsou součástí našeho světa již od narození. Ve skutečnosti právě díky „zázračnému čichu“ některé vůně dokáží vyvolat v našem těle biochemické procesy a jsou schopny navodit určitý stav mysli nebo zřetelně (a okamžitě) vyvolat z paměti situace nebo okolnosti prožité v jiných obdobích našeho života.


Položme si otázku… stojí za to žít s „omezenými čichovými vjemy“? 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace