antimikrobiální (dezinfekční), antiseptický, baktericidní, protiparazitální, tonizační a odčervovací, Více informací
TYMIÁN OBECNÝ
Thymus vulgaris (Lamiaceae)
Původ: Německo
Tymián, původem ze Španělska, roste v mnoha částech světa, ale nejvíc v oblasti Středozemního moře. Je to vytrvalá stále zelená rostlina až půl metru vysoká, hodně rozvětvená, s dřevnatými kořeny, oválnými velmi aromatickými listy šedo-zelené barvy a má bílé anebo narůžovělé květy.
Způsob výroby: extrakcí rostliny pomocí C02
Hlavní složky: linalool, geraniol, D-limonene
Popis: esenciální olej je čirá tekutina intenzivní tmavě žluté až hnědé barvy, která uvolňuje typickou silnou teplou bylinně-kořenitou vůni. Vhodná kombinace s éterickými oleji: s bergamotem, levandulí, citrónem, majoránkou, meduňkou, borovicí, ravensarou a rozmarýnem.
Vlastnosti a způsob použití
Tymián, rozšířené ochucovadlo, používali již staří Egypťané v procesu balzamování. Byla to jedna z prvních rostlin tolik používaných ve středomoří pro léčebné účely, aby se o ní zmínil již i Hippokrates.
Esenciální olej z tymiánu má vlastnosti antimikrobiální (dezinfekční), antiseptické, balzámové, baktericidní, protiparazitní, tonizační a odčervovací. Jelikož je toxický, leptací a dráždivý, měl by být používán s velkou opatrností. Poskytuje vynikající přírodní prostředek k léčbě mastné pleti, akné, vředů, ran a kousnutí hmyzem, ale musí se používat při nízké koncentraci a výlučně naředěný (např. v oleji ze sladkých mandlí anebo sezamu).
Používá se jako vonná složka v různých výrobcích pro osobní hygienu a v potravinářském průmyslu (konzervační látka na maso). Je také surovinou pro separování thymolu, molekuly využívané zejména ve farmacii.